Main untitled design
18.07.2025.

Za Dijalog tražimo...DIJALOG! 

Podijeli:

Valjda već i vrapci na granama znaju da kada se priča o Dijaloga Europske unije s mladima (tzv. DEUM) neizostavno se priča i o Mreži mladih Hrvatske. Dijalog Europske unije s mladima mehanizam je Europske unije kojim se uključuje mlade u konzultacije pri izradi politika na europskoj razini koje su važne za mlade. No, DEUM je prepoznat kao snažan i važan mehanizam koji se može koristiti i na nacionalnoj i na lokalnoj razini. Kako točno, moguće je pronaći među materijalima koje smo izradili tijekom godina provođenja koje koristimo za razne druge procese i projekte (kako je i predviđeno), a koje dokumentiramo na posebnoj stranici: eupita.eu! 

 

Uvod 

DEUM smo u Hrvatsku uveli još od 2013. godine, tada pod nazivom Strukturirani dijalog, kao jedini koordinator za cijelu Republiku Hrvatsku. Provođenje DEUM-a je obvezno za sve članice Europske unije jer je prepoznato kao važna praksa koja u nekim državama članicama predstavlja jedini način da se glas mladih zaista i čuje. Kako bi državna tijela zadužena za mlade mogla provoditi DEUM, EU osigurava sredstva preko agencije koja se zove EACEA - European Education and Culture Executive Agency (Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu; dio Europske Komisije) koja putem posebnog poziva dodjeljuje sredstva jednom provoditelju u svakoj zemlji EU, pa tako i u RH.  

 

Brza povijest 

Ispred Mreže uspješno prijavljujemo i provodimo DEUM (nekadašnji Strukturirani dijalog) još otkad smo ušli u EU. Iako su se neka pravila oko tog poziva mijenjala, cilj poziva je ostao isti, a to je da se DEUM provodi u svakoj državi članici. Svi dobri znalci hrvatske povijesti, mogu se sjetiti kako je resor mladih putovao posvuda:  

jedino što je konzistentno jest naš zajednički rad (Mreže i nadležnog državnog tijela za mlade) na DEUM-u i borba da taj rad i trud od 13 godina ne propadne pod lošim upravljanjem državnog aparata. 

 

Legitimno odabrani 

Prvi trzaji koje smo u ovoj suradnji osjetili nastali su kada se ustrojio Središnji državni ured za demografiju i mlade 2020. godine s kojima smo bili u uskoj komunikaciji, a koji su suprotno dotadašnjoj praksi u 2021. objavili javni poziv kako bi odabrali udrugu koja bi bila najbolja za provođenje takvog projekta. Nakon iscrpljujuće prijave koju smo podnijeli, odabrani smo na tom javnom pozivu odlukom tadašnje državne tajnice Josić. Uz obveznu dokumentaciju pružili smo i revizijske izvještaje koji su potvrđivali našu kvalitetu rada ne samo na projektu, nego i na razini organizacije, a uz 44 pisma podrške među kojima je Europski forum mladih, Ured Europskog parlamenta, Agencija za mobilnosti i programe Europske unije, dodatno su potvrdila našu poziciju koju kontinuirano komuniciramo. Bez obzira što smo dobili pravo na prijavu DEUM projekta još 2021. godine, izazovi su bili i u potpisivanja ugovora za dio isplate koji su oni kao resorno tijelo za mlade dužni isplatiti. Iako smo to uspjeli riješiti, bilo je trnovito i okončalo se tek krajem 2024. kada je resor mladih prešao u tadašnje Ministarstvo znanosti i obrazovanja, što je uzrokovalo odgodu isplate druge rate tog ugovora sve do kraja 2024. godine. 

 

Novi ciklus  

S obzirom na to da je krenuo novi ciklus 2025-2027 za koji je rok prijave bio 5.12.2024. mi smo i na sastanku u rujnu 2024. s državnom tajnicom Ivanković, koja je sada zadužena za mlade, pojasnili kako prijavljujemo ponovno DEUM, ali da nam treba i njihova podrška oko aktivnosti koje ćemo zajedno provoditi. Tijekom listopada i studenog 2024. smo više puta zvali i državnu tajnicu i njezinu tajnicu i sadašnju načelnicu sektora za podršku mladima, Valentinu Cesar, te naravno Ivanu Barac Leko. Dodatno, po uputama smo slali mailove na više adresa što individualnih što grupnih kako bi se održao taj sastanak na koji smo apelirali. Iako je bio obećan od strane državne tajnice, na kraju se ipak nije dogodio. S obzirom na to da smo do tada bili poslali puno podsjetnika i uputili mnoštvo poziva, odlučili smo se samostalno prijaviti na poziv, u skladu s praksom koju smo imali prethodnih godina kada smo i bili odabrani svaki put. Tako bi nastavili preuzimati ispred Hrvatske obvezu resornog ministarstva koje, barem prema onome što smo mogli zaključiti iz komunikacije s njima, nisu planirali učiniti ništa. U međuvremenu, dobili smo potvrdu od EACEA da nam je odobren projekt, potpisali ugovor i krenuli u provedbu. Toliko nam dobro ide da smo na anketni upitnik koji šaljemo mladima da ispune za svaki ciklus, probili sve rekorde i skupili preko 2300 odgovora. To su mladi koji vjeruju da njihov glas vrijedi i da će doprinijeti stvarnim promjenama. Pitanje je što će s tim glasovima biti.  

 

Neugodno iznenađenje 

No, sredinom lipnja, na iznenadni poziv EACEA, održali smo sastanak s njihovim predstavnikom koji nas je informirao kako se Ministarstvo žalilo Europskoj komisiji zašto nisu dobili odobrenje projekta kada su se prijavili kao tzv. designated applier (ukratko: imali su prednost pri prijavi). U razgovoru s EACEA 16. lipnja dogovoreno je da ćemo kontaktirati resorno ministarstvo i vidjeti kako to možemo riješiti što smo odmah i učinili, doslovno 10 minuta nakon sastanka s EACEA-om. Iako smo dobili termin za HITAN sastanak 27. lipnja s državnom tajnicom na njen poziv i prijedlog termina, on je dan ranije otkazan bez valjanog obrazloženja. U međuvremenu smo, na preporuku EACEA, prema proceduri iz ugovora morali od 1. srpnja terminirati naše aktivnosti kao i DVOGODIŠNJE financiranje dok se situacija s nadležnim ministarstvom ne riješi.  Novi termin koji smo primili, održan je u srijedu, 16. srpnja 2025. godine. 

 

“Užareni” sastanak 

Na dugoočekivanom sastanku koji se održao mjesec dana nakon inicijalnog zahtjeva, a na kojem je prisustvovala državna tajnica za mlade Iva Ivanković i načelnica sektora za podršku mladima Valentina Cesar, otvorili smo temu DEUM-a prezentirajući sve rezultate koje je Mreža ostvarila za mlade u Hrvatskoj tijekom provođenja DEUM-a. Potom smo postavili dva jednostavna pitanja za koja smo došli po odgovore: ,,kada se donijela odluka da Mreža više neće provoditi DEUM?’’  i ,,zašto nam ta odluka nije bila komunicirana na prethodnom sastanku ili  odgovoru na jedan od naših mnogih upita putem e-pošte ili telefonskog poziva?’’. Naravno, odgovor na naša pitanja nismo dobili bez obzira koliko smo se puta vraćali na njihovu argumentaciju u kojoj su razložili da su još od kolovoza 2024. znali da će se prijaviti na poziv za DEUM i da služba čijoj je Valentina Cesar načelnica, a koja je prijavnicu pripremala, nije mogla niti u jednom trenutku kada smo joj pisali ili je dobili na telefon reći kako ministarstvo priprema prijavu kao designated applier. Nismo dobili odgovor ni što će s DEUM-om biti ni hoće li Mreža imati kakvu ulogu. Ono što se može smatrati sigurnim jest da će Hrvatska jedina ispasti iz ovog ciklusa konzultacija i da će odgovori preko 2300 mladih iz Hrvatske otići u vjetar i neće imati utjecaja na europske politike, iako je baš ovaj ciklus DEUM-a u fokus stavio prvi cilj za mlade, odnosno povezivanje mladih i Europske unije. Ironično, zar ne?  

Sastanak smo zaključili uz ispriku ministarstva za “lošu komunikaciju”, ali ne i za to da su oduzeli DEUM mladima i tako rečenom obećanju da će nastojati poraditi na komunikaciji kako se ova situacija ne bi ponovila. Mi smo jasno dali do znanja da je ovo ostavilo trajan trag na našem odnosu i povjerenju koje je narušeno te da očekujemo jasne korake inicirane od ministarstva kako bi pokazali da žele suradnju i da žele uključiti Mrežu u sve potrebne procese kao nacionalno vijeće mladih i tako vratiti povjerenje i graditi smislenu suradnju s civilnim sektorom mladih.  

 

Zašto je ovo problem? 

Smatramo ovo ozbiljnim udarom na Mrežu, ali i sektor, ne samo u financijskom smislu jer projekt osigurava sredstva za provedbu ključnih aktivnosti i zapošljavanja, već i u smislu naše uloge i legitimnosti unutar sektora (reputacija na nacionalnoj i europskoj razini). Kao jedini provoditelji DEUM-a u Hrvatskoj više od desetljeća, s kontinuiranim izvrsnim rezultatima i međunarodnim povjerenjem, neprihvaćanje i sabotiranje naše prijave od strane nacionalnog tijela zaduženog za mlade koje godinama su-provodi DEUM, ali i izostanak  bilo kakve reakcije, dijaloga ili odgovora na naše upite dovode u pitanje našu poziciju koju smo gradili godinama. Ovakav pristup svima šalje krivu poruku da se iskustvo, stručnost i doprinos civilnog društva mogu jednostavno zanemariti, što je opasno i štetno za cijeli sektor mladih!    

 

Što dalje? 

Kako se iz teksta i može zaključiti, od datuma 12. obljetnice ulaska Hrvatske u EU, Mreža više ne provodi DEUM. No, to samo znači da ćemo pomno pratiti njegovu provedbu i time zauzeti drugu ulogu s kojom ćemo promatrati i izvještavati kako DEUM (ne) napreduje. Ostatak javnosti pozivamo da s nama također prati naše resorno ministarstvo i slobodno nam javi sve zanimljivosti koje ćemo prikupljati, objedinjavati i objavljivati na našim digitalnim kanalima. 

Do idućeg pisanja, hladni, ali ništa manje borbeni pozdravi iz ureda Mreže! 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.