Main logo   prostori promjene 2
23.06.2021.

Jačanje kapaciteta Mreže za usklađivanje privatnog i poslovnog života žena, muškaraca i mladih

Podijeli:

Usklađivanje obiteljskih obaveza i plaćenog rada u Hrvatskoj preduvjet je za kvalitetan život žena, muškaraca i mladih. S ciljem kreiranja javnih politika utemeljenih na znanstvenim dokazima i sustavnog rada na ovom području, partneri i partnerice na projektu "Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene" oformili/e su Mrežu za usklađivanje privatnog i poslovnog života žena, muškaraca i mladih.

Nositeljica projekta, udruga B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran., i partneri/ce na projektu: Sveučilište u Zadru, Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter, Udruga 'HERA' Križevci - Za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Centar za građanske inicijative Poreč, Ženska udruga "IZVOR", Hrvatska udruga poslovnih žena Krug, Domine - organizacija za promicanje ženskih prava, Prostor rodne i medijske kulture K-Zona te Mreža mladih Hrvatske održali/e su dva treninga za jačanje kapaciteta vlastitih organizacija i institucija za međusektorski rad u Mreži i socijalni dijalog.

Prvi trening održan je 1. i 2. 6. 2021. godine putem ZOOM platforme, a drugi je održan 15., 16. i 17. 6. 2021. godine uživo u dvorani Kuće ljudskih prava Zagreb. Na treninzima se raspravljalo o trenutnom stanju u Republici Hrvatskoj, dostupnim istraživanjima i literaturi, alatima za kreiranje adekvatnih javnih politika, zagovaračkim alatima te djelovanju i budućim aktivnostima Mreže.

Treninge su vodile vrsne stručnjakinje dr.sc. Anka Kekez Koštro s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i mr.sc. Suzana Kunac, vlasnica obrta Peta disciplina. Ove stručnjakinje za kreiranje i razvoj efikasnih javnih politika i zagovaračke procese prenijele su na sudionike i sudionice treninga svoja znanja te im pomogle verbalizirati, sistematizirati i usmjeriti vlastite želje u smisleno djelovanje ka zajedničkom cilju.

Jedan od glavnih aduta Mreže za usklađivanje privatnog i poslovnog života žena, muškaraca i mladih je upravo članstvo udruga iz brojnih regija Republike Hrvatske koje su veoma priznate u vlastitim krugovima i područjima djelovanja. Uz spomenute udruge, vrijednost ove Mreže dodatno je pojačana suradnjom sa Sveučilištem u Zadru u svrhu kvalitetne provedbe višedimenzionalnih istraživanja i prikupljanja aktualnih podataka na kojima će se temeljiti zagovaranje javnih politika. Članovi/ce Mreže nastavit će s edukacijama za jačanje kapaciteta tijekom cijelog razdoblja provedbe projekta, a u narednim mjesecima kreću u zagovaračke procese i javne kampanje s ciljem senzibilizacije javnosti o ovom pitanju te djelovanja na donositelje odluka, kako bi uspješno ostvarili/e ciljeve projekta i same Mreže.

Projekt "Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene" osnažuje organizacije civilnog društva uključene u Tematsku mrežu kroz partnerstva, međusektorsku suradnju s visokoobrazovnom ustanovom, te jedinicama lokalne i regionalne samouprave radi postizanja učinkovitog socijalnog dijaloga, razvijanja i predlaganja adekvatnih javnih politika, prilagođenih kulturnim specifičnostima pojedine regije. Projekt traje 36 mjeseci i provodi se u Gradu Zagrebu i sljedećim županijama: Sisačko-moslavačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj, Primorsko-goranskoj, Zadarskoj, Splitsko-dalmatinskoj te Istarskoj županiji.

Vrijednost projekta je 3.599.941,69 HRK, od čega se iz državnog proračuna RH financira 15%, a iz Europskog socijalnog fonda 85%. Posrednička tijela su Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali (Europski strukturni i investicijski fondovi u Republici Hrvatskoj u financijskom razdoblju 2014.-2020.).

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.